O nás

MIVA Slovensko bol neinvestičný fond zaoberajúci sa podporou dopravy misionárov na miestach v ktorých pôsobia, najčastejšie kúpou dopravných prostriedkov.
Zároveň sme si dávali za cieľ šíriť kresťanského ducha na našich cestách.
MIVA Slovensko bola súčasťou medzinárodnej rodiny MIVA, ktorá v podobnom duchu funguje v mnohých krajinách po celom svete.

V roku 2022 sme sa po dlhej úvahe, z časových a personálnych dôvodov rozhodli činnosť fondu ukončiť.

MIVA na Slovensku

o. MatejovičMIVA Slovensko, n. f. bola zaregistrovaná 30. marca 1998 v Bratislave. Založil ju o. Mgr. Ľubomír Matejovič (na fotke), ktorý bol aj jej predsedom. MIVA Slovensko patrila do medzinárodnej rodiny MIVA (Missions - Verkehrs - Arbeitsgemeinschaft - Pracovná spoločnosť pre dopravu v misiách). Jej hlavnou úlohou bola podpora kresťanských misií zaobstarávaním dopravných prostriedkov všetkých druhov. Zabezpečovanie finančných prostriedkov sa dialo prostredníctvom zbierok na Nedeľu sv. Krištofa, patróna vodičov a dôležité boli aj iné podpory ako sponzorstvo, osobné dary a podobne.

MIVA Slovensko, n. f. sa svojou činnosťou zaraďovala do medzinárodnej rodiny MIVA. MIVA Slovensko sa tiež angažovala aj v osvetovej činnosti a šírení kresťanského ducha na slovenských cestách.

Prvý projekt MIVA Slovensko

Prvý projekt MIVA Slovensko - Lada o. Matejoviča po GO (r. 1998)

Medzinárodná MIVA

p. Paul Schulte OMIMIVA založil v roku 1927 nemecký misionár - páter Paul Shulte OMI (na fotke). Tento misionár bol aj pilotom a preto ho prezývali lietajúci páter. Pri svojej misii získal smutnú skúsenosť, keď chorí v misiách často zomreli len preto, lebo ich nebolo na čom rýchlo previesť k lekárovi. Po tom, ako takto zomrel aj jeho najlepší priateľ, tiež misionár, sa páter Paul Schulte rozhodol založiť organizáciu, ktorá by misionárom pomáhala zabezpečiť mobilitu - MIVA. Odvtedy sa MIVA rozrástla a okrem Rakúska pôsobí aj v Chorvátsku, HolandskuPoľsku, Slovinsku, Švajčiarsku, Spojenom Kráľovstve, a na Slovensku...
 
 

MIVA International Meeting 2014